Logo projektu DoradaUnia Europejska logo
Fragment kliszy filmowej

Poznaj z nami programy i aplikacje wspierające naukę

Dostępne dokumenty tekstowe w MS Word

Co to znaczy dostępny dokument tekstowy? Jak go poprawnie stworzyć? Na co należy zwrócić uwagę, aby dokumenty były odczytywane także przez osoby z niepełnosprawnością wzroku? Zapraszamy na film.

Film pokazuje, w jaki sposób tworzyć podstawy dostępnych dokumentów w programie Microsoft Word. W filmie prelegentka, Katarzyna Pyryt, opowiada o nagłówkach – jak je odróżnić od pseudonagłówków, tłumaczy, dlaczego są takie ważne i jak je prawidłowo oznaczyć.

Zwraca również uwagę na to, jak prawidłowo tworzyć listy, wypunktowania, jak zastosować numerację oraz opowiada, dlaczego tworzenie tego elementu edycyjnego jest takie istotne.

Kolejnym tematem poruszonym w filmie jest - język treści - po co i jak go oznaczyć. Prelegentka pokazuje tę funkcję oraz wykorzystuje program odczytu ekranu do prezentacji treści.

Następnym omawianym zagadnieniem są tabele – warto skorzystać z podanych wskazówek przy ich tworzeniu. Film wyjaśnia również, jak dodawać teksty alternatywne do grafik oraz prezentuje podstawowe porady na temat formatowania tekstu.

Pokaz z wykorzystaniem ekranu komputera prowadzi mgr inż. Katarzyna Pyryt, specjalistka ds. technologii wspierających w Centrum Dostępności UJ, członkini projektu "Odpowiedzialne wsparcie i zrównoważony rozwój".