Logo projektu DoradaUnia Europejska logo
Regał z książkami, jedna osoba wyciąga książkę z regału

Przeczytaj artykuł

CV na szóstkę, czyli 6 zasad, o których warto pamiętać przygotowując dokumenty aplikacyjne

Przygotowanie atrakcyjnych dokumentów aplikacyjnych to pierwszy krok do efektywnego poruszania się po rynku pracy - stojąc u progu kariery warto więc poświęcić trochę czasu na staranne opracowanie swojego życiorysu. 

Od czego jednak zacząć? Czy warto przygotować jedno CV na wszystkie oferty, a może należy sporządzić oddzielne na każdą z osobna? Ze zdjęciem czy bez zdjęcia? I czy naprawdę wszystkie informacje mają zmieścić się na jednej stronie? Wychodząc naprzeciw studenckim i absolwenckim poszukiwaniom Biuro Karier Uniwersytetu Jagiellońskiego ma przyjemność przedstawić sześć uniwersalnych zasad sporządzania życiorysu zawodowego, który stanie się Twoją najlepszą wizytówką.

Zasada 1: Dopasuj CV do oferty

Podstawowa zasada dotycząca przygotowania efektywnych dokumentów aplikacyjnych odnosi się do starannego zapoznania się z opisem stanowiska i wymaganiami stawianymi przez pracodawcę/czynię. Zanim usiądziesz do przygotowania CV, przeczytaj dokładnie ogłoszenie i zastanów się:

  • Na czym polega praca na oferowanym stanowisku?
  • Jakie kompetencje (cechy, umiejętności, doświadczenia) są kluczowe dla tego stanowiska, a jakie są mile widziane?
  • Które z oczekiwanych kompetencji posiadasz?
  • Dlaczego zainteresowałeś/aś się tą ofertą?
  • O jakich doświadczeniach, umiejętnościach i o jakiej wiedzy, powinieneś opowiedzieć rekruterce/terowi w kontekście tej oferty?

Przemyślenie wspomnianych kwestii nie tylko pomoże Ci rozważyć, czy oferta pracy jest dla Ciebie tak atrakcyjna jak pomyślałeś/aś w pierwszej chwili, ale będzie też dobrą wskazówką dotyczącą tego, co powinieneś/naś umieścić w CV, by zainteresować sobą pracodawcę/czynię.

Zasada 2: Zadbaj o szablon

Obecnie w sieci łatwo znaleźć wiele ciekawych, gotowych szablonów CV i darmowych kreatorów. Korzystając z nich należy jednak mieć na uwadze fakt, że wygląd CV nie powinien przesłaniać jego treści – to istotne, by CV było estetyczne i przyjemne w odbiorze, w pierwszej kolejności zwróć jednak uwagę, by zawierało wszystkie kluczowe sekcje: dane osobowe, podsumowanie zawodowe, doświadczenie, wykształcenie, umiejętności, języki, zainteresowania i miejsce na klauzulę przetwarzania danych. Wspomniane informacje nie muszą zmieścić się na 1 stronie – ważne jednak, by ujęte były w zwięzły i przystępny sposób. Jeśli chodzi o kolory i wybór kroju pisma – pamiętaj o umiarze, nie pozwól by krzykliwy szablon utrudnił odbiorcy/czyni skupienie się na Twoich mocnych stronach.

Zasada 3: Bądź konkretny/a

Opisując swoje uprzednie doświadczenia zawodowe czy umiejętności bądź precyzyjny/a i konkretny/a – w CV szkoda miejsca na przysłowiowe „lanie wody”. Im więcej rekruter/ka dowie się o zadaniach, jakie podejmowałeś/aś na poprzednim stanowisku, tym bardziej prawdziwie oszacuje Twoje kompetencje w kontekście oferowanej pozycji. By zwiększyć ich czytelność, swoje dotychczasowe obowiązki opisz w formie podpunktów, skupiając się na tym, co robiłeś/aś i z jakich narzędzi korzystałeś/aś.

Opisując swoje umiejętności skup się na tych, które są istotne z punktu widzenia pozycji, na którą aplikujesz. Zrezygnuj z fraz takich jak „obsługa komputera” – w dzisiejszych czasach pracodawcy uznają to za pewnik.

Zasada 4: Eksponuj kluczowe informacje

Konstruując swoje CV postaraj się postawić w roli rekrutera/ki: jakich informacji będzie w nim poszukiwać? Podpowiedzi szukaj w ofercie. Jeśli z ogłoszenia wynika, że preferowane są osoby o wykształceniu, które posiadasz – wyeksponuj tę informację, umieszczając ją na przykład na pierwszej stronie dokumentu. Pracodawca/czyni poszukuje osób z certyfikatem, który posiadasz? Świetnie, upewnij się, że w Twoim życiorysie informacja o nim jest wyeksponowana – na przykład graficznie, poprzez pogrubienie czy inny kolor kroju pisma.

Zasada 5: Daj się poznać

Choć zdjęcie czy zainteresowania nie są obowiązkowymi częściami CV, warto rozważyć zamieszczenie ich w dokumencie. Ze starannie i szczerze uzupełnionej sekcji zainteresowania wprawny rekruter/ka uzyska informacje na temat tego, jaki/a jesteś i co wyróżnia Cię spośród innych kandydatów/ek. To ważne, zwłaszcza, że poszukując nowego pracownika/czki, rekruter/ka bierze pod uwagę nie tylko twarde umiejętności kandydata/tki, ale też to, jak dana osoba odnajdzie się w zespole czy organizacji, do której trwa rekrutacja. Oprócz tego, sekcja zainteresowania to kopalnia pomysłów na przyjemne pytania inicjujące rozmowę rekrutacyjną bądź zwalniające nieco jej tempo.

A co ze zdjęciem? CV ze zdjęciem jest łatwiejsze do zapamiętania i pozwala kandydatom/tkom wyróżnić się spośród innych aplikacji. Ważne jednak, by fotografia, którą umieszczamy w CV świadczyła o naszym profesjonalizmie – warto zadbać więc o elegancki strój, prosty kadr i dobre światło.

Zasada 6: Zadbaj o detale

Pamiętaj, CV to Twoja wizytówka – powinno być zatem maksymalnie dopracowane. Przed wysłaniem dokumentu upewnij się, że nie ma w nim błędów ortograficznych czy literówek, sprawdź też, czy formatowania tekstu są użyte w konsekwentny sposób. Zadbaj, by nazwa pliku była unikalna i profesjonalna – na przykład: Nazwisko_Imię_CV_Nazwa firmy. Zapisując dokument użyj formatu zamkniętego (np. .pdf) by mieć pewność, że wszystkie treści pozostaną na swoim miejscu.

Pamiętaj, aby sprawdzić, czy w Twoim CV znajduje się aktualna klauzula zgody na przetwarzanie danych osobowych – bez tych kilku zdań, rekruter/ka nie będzie mógł/mogła się z Tobą skontaktować!

Zastosowanie tych prostych zasad w praktyce może okazać się nieco bardziej czaso- i pracochłonne niż można byłoby sądzić na początku – jestem jednak przekonana, że warto pokusić się o tę inwestycję, by w rezultacie osiągnąć sukces rekrutacyjny. Wszystkie osoby, które chciałyby skonsultować swoje dokumenty aplikacyjne bądź dowiedzieć się więcej o rynku pracy, zapraszamy na konsultacje do Biura Karier – nie wahaj się, skorzystaj z naszego wsparcia w stawianiu pierwszych kroków ku karierze!

O autorce

Emilia Latała-Cudecka - psycholożka, doradczyni zawodowa ds. osób z niepełnosprawnościami. Jest absolwentką psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz zarządzania zasobami ludzkimi na Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie, obecnie szkoli się także w zakresie psychoterapii w Medycznym Centrum Kształcenia Podyplomowego Collegium Medicum UJ. Interesuje się społecznie zorientowanymi trendami na rynku pracy, takimi jak zarządzanie różnorodnością, zarządzanie międzykulturowe, a także działaniami z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Bliska jest jej psychologia rozwoju człowieka w biegu życia, a zwłaszcza tematyka zmian rozwojowych i  rozwoju kompetencji transferowalnych, oraz ich znaczenia w budowaniu satysfakcjonującej kariery.